Laseroterapia

Usuwanie zmian potrądzikowych

5

Czas zabiegu

15-30 minut

5

Liczba zabiegów

3-5 powtórzeń

5

Znieczulenie

krem znieczulający

Zapytaj specjalistę o szczegóły!

Zaplanuj konsultację z lekarzem medycyny estetycznej

Laseroterapia

Usuwanie zmian potrądzikowych Poznań

Trądzik może być problemem nie tylko dorastającej młodzieży, ale również osób starszych. Nawet, jeśli pozbędziemy się krost, to istnieje ryzyko, że powstaną blizny, które również szpecą naszą twarz. Blizny potrądzikowe są to blizny powstałe na skutek nie leczonego trądziku bądź też nieodpowiedniej pielęgnacji skóry trądzikowej i rozdrapywania zmian zapalnych. Defekt ten niejednokrotnie przybiera formę blizn zanikowych stanowiących drobne zagłębienia w skórze twarzy. Objawom tym mogą również towarzyszyć przebarwienia.

Na szczęście rozwój medycyny, a w szczególności technologia laserowego usuwania blizn za pomocą unikalnego na rynku lasera tulowego Lavieen, pozwala na skuteczne ich zredukowanie. 

Z kolei nowoczesna platforma Element, umożliwia leczenie jeszcze aktywnego trądziku. Laser Nd:YAG (neodymowo-yagowy), który emituje wiązkę światła o długości 1064 nm, wykazuje w tym zakresie wysoką skuteczność. 

Uzupełnienie terapii laserem Nd:YAG może stanowić laser KTP (potasowo-tytanowo-fosforowy) emitujący światło zielone o długości fali 532 nm. Jego działanie polega na aktywacji porfiryn absorbujących światło zielone. Laser KTP może dodatkowo przyczyniać się do niespecyficznych uszkodzeń termicznych gruczołów łojowych.

Wskazania

 • blizny potrądzikowe,
 • zmiany potrądzikowe
 • trądzik młodzieńczy, trądzik zaskórnikowy
 • trądzik dorosłych
 • trądzik różowaty
 • nadmierne wytwarzanie łoju, łojotok (tłusta skóra)
 • zaburzenia rogowacenia ujść gruczołów łojowych

Efekty

 • Redukcja nasilenia trądziku 
 • Zmniejszenie zmian potrądzikowych
 • Wyleczenie stanów zapalnych
 • Zmniejszenie łojtoku
 • Poprawa napięcia i estetyki skóry
laserowe usuwanie zmian po trądzikowych poznań

jak się przygotować się do zabiegu?

Przygotowanie do zabiegu usunięcia zmian po trądzikowych

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja ze specjalistą, ponieważ wybór odpowiedniej metody leczenia blizn potrądzikowych zależy od oceny klinicznej oraz wywiadu z pacjentem. Na podstawie wyników badań oraz oceny charakteru i nasilenia zmian, specjalista może ustalić rozpoznanie i zaproponować optymalne metody terapeutyczne, dostosowane indywidualnie oraz ukierunkowane na różne elementy patogenezy trądziku.

Przed leczeniem trądziku laserem skóra nie może być opalona. W dniu wykonania procedury nie wolno spożywać alkoholu oraz na skórze nie może być jakichkolwiek aktywnych, uszkodzeń ciągłości tkanek.

Przed zabiegiem obszar mający zostać poddany terapii zostaje oczyszczony i nakładane jest  znieczulenie w maści. Po upływie ok. 40 minut znieczulenie zostaje zmyte i można rozpocząć zabieg.

Jak wygląda zabieg ?

Przebieg zabiegu usunięcia zmian po trądzikowych

Zabieg usuwania blizn potrądzikowych i regeneracji skóry można przeprowadzić w sposób bardziej powierzchowny (krótka rekonwalescencja) lub głęboko – zdecydowanie skuteczniej. Musimy pobudzić włókna kolagenowe do przebudowy i działać na poziomie skóry właściwej. Laser tulowy sprawdza się w tym lepiej niż ablacyjny, bo większość absorpcji światła następuje w głębiej położonej skórze właściwej, a nie w naskórku.

Lekarz kieruje wiązkę lasera punktowo w miejsca wymagające rewitalizacji, a jego impulsy powodują koagulację uszkodzonej tkanki bliznowatej i stymulują tworzenie się zdrowej tkanki. Laserowemu usuwaniu blizn najczęściej towarzyszy kłucie o różnej intensywności, w zależności od indywidualnej wrażliwości na ból. Zabieg polega na kilkukrotnym przejściu głowicy lasera przez zaplanowany obszar leczenia.

Po zabiegu na powierzchnię skóry zostaje nałożony specjalny preparat regenerujący oraz ochronna nawilżająca maseczka.

Na czym polega usuwanie zmian potrądzikowych?

Działanie lasera

Wiązka lasera Lavieen stymuluje produkcję kolagenu, powoduje przebudowę skóry oraz poprawia jej ukrwienie. W konsekwencji, blizny zanikowe ulegają wypełnieniu, natomiast przerośnięte stają się spłaszczone. Laseroterapia pozwala więc na wyrównanie powierzchni skóry i ujednolicenie jej kolorytu.

W przypadku wykorzystania platformy laserowej Element, mamy możliwość uzupełnienia działania lasera Nd:YAG o długości fali 1064, laserem KTP o długości fali 532.

W trakcie zabiegów laserem KTP wykorzystuje się długości fal dostosowane do leczenia zmian naczyniowych i powierzchownych. Ich działanie u pacjentów z trądzikiem opiera się na fotoaktywacji porfiryn produkowanych przez bakterie i powodowaniu niespecyficznych uszkodzeń termicznych w obrębie gruczołów łojowych. Z kolei dłuższa  Wiązka dłuższa lasera Nd:YAG oddziałuje głownie na gruczoły łojowe (powodując jej obkurczenie i regulując produkcję łoju). Skojarzenie dwóch długości fali w jednym urządzeniu umożliwia oddziaływanie zarówno na warstwy powierzchowne skóry, jak i struktury leżące głębiej.

Jak postępować po zabiegu laseroterapii?

Rekowalescencja po zabiegu usunięcia zmian po trądzikowych

Bezpośrednio po zabiegu laserowym na blizny potrądzikowe należy stosować kremy regenerujące oraz kremy z filtrem UV SPF 50, zabezpieczające skórę przed promieniami słońca, a także preparaty przyspieszające regenerację skóry. Pierwsze rezultaty zabiegu widoczne są już po kilku dniach od przeprowadzenia serii zabiegów, a odtwarzane włókna kolagenowe stopniowo wygładzają skórę. Widoczne rezultaty potęgują się jednak nawet przez rok. W zależności od rozległości blizn potrądzikowych zaleca się od 3 do 5 zabiegów laserowych w odstępach co 4-6 tygodni.