Toksyna botulinowa

Botoks

5

Czas zabiegu

20-40 minut

5

Liczba zabiegów

1 powtórzenie

5

Znieczulenie

brak

Zapytaj specjalistę o szczegóły!

Zaplanuj konsultację z lekarzem medycyny estetycznej

Laseroterapia

Botoks Poznań

Botoks jest preparatem leczniczym, za pomocą którego możemy usunąć zmarszczki mimiczne, leczyć bruksizm, nadmierną potliwość oraz zwalczać migreny.

Wyraz twarzy jest skutkiem oddziaływania do komórek mięśniowych. Działanie toksyny botulinowej hamuje przewodzenie bodźców wysyłanych przez mózg z nerwów do drobnych mięśni twarzy, odpowiedzialnych za ruchy mimiczne i linie wyrazu twarzy. Substancja przeciwdziała skurczowi tych mięśni rozluźnia je, a w rezultacie zapobiega fałdowaniu i marszczeniu się skóry. Funkcje zakończeń nerwowo-mięśniowych powracają po upływie 4-5 miesięcy od zaaplikowania botuliny. Działa ona tylko w obrębie tych mięśni, do których została wstrzyknięta, a pozostałe mięśnie funkcjonują w sposób niezmieniony. Dzięki temu zmarszczki znikają, ale wyraz twarzy się nie zmienia, a mimika nie zostaje zamrożona.

Toksyna botulinowa blokuje zakończenia nerwowo-mięśniowe, przez co mięsień jest czasowo porażony, nie kurczy się i w ten sposób nie dochodzi do zaginania skóry, czyli powstawania zmarszczek.

Wskazania

 • zmarszczki poprzeczne czoła 
 • zmarszczki pomiędzy brwiami (lwie zmarszczki)
 • zmarszczki wokół oczu (kurze łapki)
 • zmarszczki pionowe wokół ust (zmarszczki palacza)
 • zmarszczki brody
 • wiotkość skóry szyi i dekoltu
 • bruksizm
 • nadpotliwość dłoni, pach i stóp

Efekty

 • Wygładzenia zmarszczek poprzecznych czoła
 • Spłycenie zmarszczek pionowych między brwiami („lwie”)
 • Wygładzenia zmarszczek wokół oczu („kurze łapki”) 
 • Wypełnienie zmarszczek wokół ust („palacza”)
 • Uniesienie powiek i kącików ust
 • Zniwelowania bruksizmu
 • Ograniczenie nadpotliwości (pachy, dłonie, stopy, twarz)

jak się przygotować do leczenia?

Przygotowanie do zabiegu do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej

Podanie toksyny botulinowej nie wymaga przeprowadzenia badań diagnostycznych. Wystarczy konsultacja, na której lekarz ogląda pacjenta i przeprowadza ankietę w celu wykluczenia ewentualnych przeciwskazań do zabiegu.

Zabieg nie wymaga znieczulenia, ponieważ ból jest praktycznie nieodczuwalny. Na życzenie pacjenta może zostać podane znieczulenie miejscowe.

Jak wygląda zabieg botoksu?

Przebieg zabiegu z użyciem botoksu

W pierwszej kolejności lekarz ogląda twarz pacjenta pod kątem zmarszczek mimicznych i oznacza kredką punkty iniekcji.

Niewielka ilość preparatu jest rozpuszczana w roztworze soli fizjologicznej, a następnie poprzez iniekcje, jednorazową strzykawką z bardzo cienką igłą, wprowadzana do mięśni.

Dolegliwości bólowe związane z zastrzykami mają minimalne natężenie, możliwe jest odczuwanie niewielkiego dyskomfortu i rozpierania

W zależności od liczby punktów iniekcji, sam zabieg zajmuje około 15-20 minut.

Na czym polega zabieg z użyciem toksyny botulinowej?

Działanie toksyny botulinowej

Okolice poddane zabiegowi stają się wygładzone, spojrzenie łagodniejsze, skóra wygląda na bardziej promienną i wyraźnie odmłodzoną.

Preparat działa tylko w obrębie tych mięśni, do których został wstrzyknięty, a pozostałe mięśnie funkcjonują w sposób niezmieniony. Dzięki temu zmarszczki znikają, ale wyraz twarzy się nie zmienia, a mimika nie zostaje zamrożona.

Zmarszczki w okolicy zabiegu poddają się korekcji stopniowo. Pierwsze efekty będą widoczne po 2-3 dniach od iniekcji. Pełen efekt działania toksyny czyli brak możliwości zmarszczenia mięśnia, widoczny jest między 10 a 14 dniem po zabiegu. Efekt ten utrzymuje się około 4-5 miesięcy, a następnie stopniowo ustępuje. 

Jak postępować po zabiegu?

Rekowalescencja po zabiegu botoksu

W miejscach wykonanego zabiegu mogą pojawić się niewielkie grudki obrzękowe i rumień. Objawy te ustępują w ciągu 10-15 min i pacjenci mogą natychmiast wrócić do swoich codziennych zajęć.

W ciągu 4-5 godzin po zabiegu należy unikać pochylania głowy do dołu, snu oraz kontaktu z obcymi ciałami w miejscu iniekcji. Nie należy zażywać aspiryny, alkoholu i innych substancji rozrzedzających krew.

W dniu podania toksyny botulinowej zrezygnuj z sauny, basenu, solarium, ćwiczeń fizycznych.

Zalecana jest wizyta kontrolna po 2 tygodniach od wykonanego zabiegu.