Blizny bardzo często są powodem kompleksów wielu osób, dlatego powstaje coraz więcej metod, które dają możliwości, aby je usunąć. Bardzo ważne jest, żeby korzystać ze sprawdzonych metod, które nie powodują powikłań i poprawiają estetykę blizny. Zabiegi na blizny oferuje nam w dużym wyborze medycyna estetyczna. Proponują małoinwazyjne metody, które zmniejszają, a w niektórych przypadkach nawet usuwają blizny całkowicie. Najpopularniejszą metodą jest laseroterapia. To właśnie ją bardzo często wykorzystuje się do usuwania blizn po trądziku, operacji czy wypadku. 

Co wpływa na wygląd blizny?

Każda operacja lub inna głębsza ingerencja w ludzką skórę może powodować powstanie blizny. Niektóre są prawie niewidoczne, a inne są nierówne i pozaciągane. Na to, jak wygląda blizna, mają wpływ włókna kolagenowe, zarówno ich ilość, jak i ułożenie przestrzenne. Mówiąc ogólniej, na wygląd blizny wpływa sposób regeneracji skóry konkretnej osoby. Istnieją zabiegi, które wpływają na szybkość gojenia się skóry, tak aby jak najbardziej przypominała ona zdrową tkankę. 

Najłatwiej jest pozbyć się blizn w ciągu pierwszego roku ich tworzenia się. Nie zawsze jednak zadba się o swoje blizny na samym początku. To wcale nie oznacza, że taka blizna musi zostać z nami na całe życie. Zabiegi na blizny pozwalają na zmniejszenie jej widoczności lub całkowite usunięcie, nawet gdy była ona na naszym ciele wiele lat i zdążyła się już zagoić. 

Jak powstaje blizna? 

Blizna kształtuje się przez pierwsze kilka tygodni od powstania. Nie ma to znaczenia czy jest to blizna pooperacyjna, czy potrądzikowa. Jej proces kształtowania się trwa około roku i po tym czasie się już nie zmienia. Blizna to po prostu zmiana skórna, która powstała podczas przerywania ciągłości skóry właściwej. 

Co to jest blizna? 

Blizna to złączenie rozerwanych brzegów skóry lub miejsce, gdzie powstały nowe tkanki, w których doszło do ubytku. Jest to tkanka łączna włóknista. Można jednak zauważyć, że blizna jest mniej elastyczna. Nie jest też tak wrażliwa, bo jest pozbawiona zakończeń nerwowych, gruczołów łojowych, a nawet mieszków włosowych. 

zabiegi na blizny

Laseroterapia – najlepszy zabieg na blizny

Laseroterapia to rozwiązanie na większość typów blizn. Zabiegi na blizny przy użyciu lasera są skuteczne, ponieważ wiązka laserowa tworzy mikroskopijne otwory, pomiędzy którymi jest nieuszkodzona powierzchnia. Wiązka laserowa przegrzewa kolagen, który jest naturalnym budulcem naszej skóry i właśnie ten etap zapoczątkowuje usunięcie lub zmniejszenie widoczności blizny. W tym procesie bardzo ważną rolę odgrywa także elastyna. Laser frakcyjny może być użyty na pojedynczych, dużych bliznach, ale dobre rezultaty można osiągnąć przy mniejszych bliznach np. potrądzikowych. 

Zabiegi na twarz usuwające blizny potrądzikowe

Na blizny po trądziku najlepszym rozwiązaniem jest laser. Wykorzystuje się do tego głównie lasery frakcyjne. Laser ten pobudza tkankę i powoduje ablację przerośniętej tkanki do poziomu zdrowej skóry. Zabieg ten jest bardzo efektywny, a okres gojenia się ran jest krótki, najczęściej trwa nie dłużej niż tydzień. Laseroterapia to często więcej niż jeden zabieg. Bardzo często wykonuje się serię zabiegów w odstępach kilkutygodniowych i dopiero takie działanie przynosi bardzo dobre rezultaty.

Domowe sposoby na blizny 

Domowe sposoby na blizny warto stosować głównie na początku jej kształtowania się. Im świeższa jest blizna, tym większe prawdopodobieństwo, że te preparaty zadziałają. Ich skład jest tak skomponowany, aby wspomagać proces gojenia się rany. Większość z tych preparatów tworzy na skórze niewidzialną warstwę, która hamuje odparowanie wilgoci, ale przepuszcza tlen. Taki efekt daje idealne warunki do gojenia się rany. Skóra w tym miejscu jest elastyczna i miękka. Warto pamiętać o tym, że starych blizn nie można usunąć domowymi sposobami. Jedynie zabiegi na blizny wykonane w dobrym salonie kosmetycznym mogą przynieść pozytywne rezultaty. Jednak czasem blizna jest zbyt głęboka i można jedynie zmniejszyć jej widoczność, a niestety nie da się jej usunąć całkowicie.