Leczenie blizn to coraz bardziej popularna gałąź medycyny estetycznej. Każde uszkodzenie skóry wygląda nieestetycznie i powoduje dyskomfort w codziennym życiu. Blizny i rozstępy potrafią skutecznie oszpecić wygląd szczególnie, gdy znajdują się widocznych miejscach. Tylko odpowiednia pielęgnacja i wspieranie leczenia domowymi środkami daje dużą szansę na pozbycie się lub chociaż zminimalizowanie nieprawidłowości skórnych. 

Skąd się biorą blizny?

Blizny to przerwana struktura skóry nieodpowiednio zasklepiona. Powstają na miejscu źle zasklepionej rany, której brzegi nie mogą połączyć się ze sobą równomiernie. Mogą stanowić większe lub mniejsze uszkodzenia skóry po różnych urazach mechanicznych, lub schorzeniach, np. trądziku czy ospie. W efekcie wytworzenia włókien kolagenowych i nowych tkanek miejsce po ranie zrasta się, ale nie zawsze w sposób estetyczny. Aby tak się nie stało, konieczna jest właściwa pielęgnacja i szybka reakcja na gojącą się ranę. Pierwsze kroki powinny być podjęte szybko z uwzględnieniem konkretnej wiedzy na temat blizn i sposobu ich zwalczania. 

Rodzaje blizn w zależności od wyglądu i czasu powstania 

Blizny są różne. Nawet te po najmniejszej, ale głębokiej ranie, mogą być widoczne do końca życia, natomiast te po rozległych urazach czasami szybciej się goją. 

Wyróżniamy blizny niedojrzałe, które objawiają się zaczerwienieniem, swędzeniem, a nawet lekkim bólem. Są też lekko wypukłe. Z kolei blizny dojrzałe tworzą się najczęściej ok. 2 lat po doznanym urazie skóry. Zazwyczaj taka blizna jest już jaśniejsza i płaska. Nie powoduje żadnego bólu i charakteryzuje się miękką oraz elastyczną strukturą. 

Z kolei ze względu na wygląd wyróżniamy blizny: 

Zanikową (atroficzna) – pod wpływem niewielkiej ilości wytworzonego przez organizm kolagenu blizna nie goi się dobrze. Przybiera postać nieestetycznego wgłębienia. Może być wynikiem trądziku oraz rozstępów po ciąży, czy po przybraniu na wadze. 

Przerostową – tego typu blizna jest zaczerwieniona i wypukła. Ma tendencję do znacznego rozrastania się poza pierwotne granice rany. Powstaje szybko, ale wraz z upływem czasu zazwyczaj zmniejsza się i może zniknąć całkowicie. 

Keloidy (bliznowce, guzy łącznotkankowe) – tego typu blizny powstają na skutek nadmiernej produkcji kolagenu. Charakteryzują się podłużnym i nieregularnym kształtem oraz twardością. Rozrastaj się ponad pierwotne granice rany i przybierają czerwony lub fioletowy kolor. Nawet po zabiegu chirurgicznym mogą ponownie odrastać. 

Leczenie blizn

Jak zapobiegać tworzeniu się nieestetycznych blizn?

Blizny nie muszą być wcale czymś, co będzie spędzało Ci sen z powiek. Wystarczy, że szybko zareagujesz i rozpoczniesz odpowiednią pielęgnację. Wtedy efekty będą optymalne i szybko pozbędziesz się niechcianych znamion skórnych. Co więc robić, aby nie dopuścić do nieestetycznego gojenia się rany i późniejszych problemów z blizną? 

Zacznij od stosowania środków antyseptycznych, których zadanie polega na odkażaniu i przyspieszaniu gojenia uszkodzonej skóry. Następnie sięgnij po preparaty z dodatkiem silikonu, aby zapobiec nadmiernej produkcji kolagenu. Niedopilnowanie tego punktu pielęgnacji skutkuje najczęściej patologicznym rozrostem rany. Sporo korzyści przynosi też masowanie palcami blizny, co ma skutecznie zmobilizować ją do szybszego gojenia. Jeśli zostanie zachowany prawidłowy proces wytwarzania się nowych tkanek i włókien kolagenowych, to blizna zagoi się ładnie i szybko.

Leczenie blizn patologicznych – najlepsze sposoby

Jeśli już dojdzie do utworzenia się nieatrakcyjnej blizny na Twoim ciele, wtedy podejmij równie szybkie działanie. Czerwone, zgrubiałe, wypukłe i bolące bliny powodują duży dyskomfort, dlatego ich szybka eliminacja jest konieczna. Medycyna estetyczna oferuje m.in. zabiegi, które pomagają pozbyć się całkowicie lub zmniejszyć widoczność zmiany skórnej. Laserowe terapie są skuteczne, ale muszą być powtarzane, minimum trzy razy. 

Usuwanie blizn laserem tulowym jest lepsze od leczenia laserem ablacyjnym. Światło emitowane przez to urządzenie wchłania się w głębszych warstwach skóry, a nie tylko w naskórku. Pod wpływem skierowanej punktowo wiązki światła dochodzi do koagulacji przerwanej tkanki bliznowatej. Szybciej tworzą się też nowe tkanki. 

W skórze głębokiej dochodzi do leczenia nawet bardzo rozległych, trwałych blizn, a ciągłość naskórka nie zostaje naruszona. Zapoczątkowany proces regeneracji to tworzenie się nowych komórek, naczynek i białek. Pod wpływem działania lasera powstają też włókna kolagenowe i elastylowe. W efekcie zmiana na skórze upodabnia się kolorem i fakturą do zdrowej skóry. 

Po zabiegu można szybko wrócić do swoich codziennych czynności. Jedyne, na co musisz uważać, to promienie słoneczne, przez ok. miesiąc nie można narażać leczonego miejsca działaniem promieniowania UV. Natomiast przez ok. 2 tygodnie nie zażywaj gorących kąpieli i zrezygnuj z sauny. Zadbaj oczywiście o codzienne delikatnie nawilżanie skóry łagodnymi kremami. 

Domowe środki na blizny

Nie zapominaj też o domowych sposobach na nieestetyczne blizny. Warto stosować przede wszystkim substancje, które wykazują mocno pozytywny wpływ na skórę. Będą to np.: aloes, miód, olej kokosowy – które działają regenerująco i pobudzają skórę do produkcji kolagenu. Poprawiają również jej elastyczność i nawilżenie. Natomiast olejki eteryczne znacznie zmniejszają widoczność blizn i rozjaśniają je. Wypróbuj np. olejek różany, który zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych. 

Właściwa pielęgnacja to klucz do zdrowej i gładkiej skóry. Lepiej stosować środki profilaktyczne, zamiast zmagać się latami z przestarzałym problemem.